BiuroCo z naszymi pieniędzmi? Rząd prezentuje zmiany w OFE

Co z naszymi pieniędzmi? Rząd prezentuje zmiany w OFE

by

Premier Donald Tusk i ministrowie finansów oraz pracy przedstawili decyzję rządu na temat OFE. Co stanie się z naszymi pieniędzmi odkładanymi na starość? Kiedy dane zmiany zostaną wprowadzone w życie?

Zgodnie z postanowieniami rządu każdy płatnik w przeciągu 3 miesięcy będzie musiał podjąć decyzję – czy zostaje w OFE czy przechodzi do ZUS. Jeżeli w przeciągu tego czasu płatnik nie podejmie żadnej decyzji, to automatycznie zostanie przydzielony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak więc widać jest to połączenie dwóch pierwszych wariantów, które zostały zaproponowane na początku czerwca b.r. przez ministerstwo pracy i ministerstwo finansów.

Kolejną zmianą, która ma wejść w życie jest umorzenie obligacji skarbowych posiadanych przez OFE i przeniesienie ich do ZUS-u. W ten sposób OFE traci możliwość kupowania obligacji państwowych i to zarówno tych oferowanych przez Skarb Państwa jak i obligacji drogowych. Tego rodzaju rozwiązanie ma przynieść wiele korzyści dla państwa. To dzięki niemu dług publiczny powinien zmniejszyć się o 7 procent PKB.

Jakie zmiany zaproponowano jeszcze? Otóż rząd chce, aby przez 10 lat przed emeryturą pieniądze zgromadzone w OFE były przekazywane do ZUS-u. Jeżeli ten czas jest krótszy aniżeli 10 lat, to wówczas środki zgromadzone w OFE mają być proporcjonalnie przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejną zmianą przedstawioną na konferencji przez premiera Donalda Tuska jest obniżenie opłat związanych z obsługą systemu emerytalnego zarówno w ZUS-ie jak i w OFE. Cała odpowiedzialność za wypłatę emerytur spoczywać będzie na ZUS-ie.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że zmiany dotyczące otwartych funduszy emerytalnych weszłyby w życie od 1 stycznia 2014 roku. A to oznacza, że obowiązywałyby już od połowy przyszłego roku.

Back to Top