Architektura i NieruchomościCzym można sterować w inteligentnym domu?

Czym można sterować w inteligentnym domu?

by

Inteligentne budownictwo to zagadnienie znane już od kilkudziesięciu lat. Są to systemy zarządzania budynkami, dzięki którym można centralnie sterować szeregiem instalacji oraz zwiększać bezpieczeństwo budynku i jego użytkowników. Czym można sterować dzięki nowoczesnym instalacjom takim jak system KNX/EIB?

Sterowanie klimatyzacją czy ogrzewaniem nie będzie już problemem. Dzięki instalacjom inteligentnego budownictwa można dowolnie konfigurować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Np. wyłączać ogrzewanie w pokojach nieużywanych w czasie nocy lub dnia w budynkach komercyjnych, co poprawia energooszczędność. Klimatyzacja czy ogrzewanie może być dostosowane do odczytów termometrów w poszczególnych pomieszczeniach. Istnieje możliwość ustawienie różnych temperatur dla kolejnych pokoi, np. sypialnia może być nieco chłodniejsza w nocy, a salon cieplejszy w ciągu dnia. Kolejnym elementem, jaki można sterować w inteligentnym budynku jest oświetlenie i rolety. Systemy te zwiększają oszczędności związane z zużyciem energii i poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniach np. dzięki ustawieniu odpowiedniego poziomu oświetlenia w ciągu całego dnia.

Keywords: exterior, window, city, building, architecture, corner

Systemy zarządzania oświetleniem idealnie sprawdzają się w budynkach komercyjnych, gdyż pozwalają na bardzo indywidualne dostosowanie poziomu światła np. w pomieszczeniach konferencyjnych. Inteligentne systemy poprawiają również bezpieczeństwo dzięki czujnikom ruchu, dymu czy gazu. Dodatkowo w takich budynkach można zastosować czujniki otwarcia okien, które można zaprogramować tak, by zamykały się razem z bramą wjazdową do domu.

Ciekawe artykuły:

Back to Top