Architektura i NieruchomościDekoracja okien jako element wystroju wnętrz

Dekoracja okien jako element wystroju wnętrz

by

Okno jest niezwykle ważną częścią pomieszczenia, zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym. Dzięki jego odpowiedniej oprawie możemy uzyskać niemal dowolny efekt: optycznie pomniejszyć lub powiększyć pokój, ograniczyć bądź wzmóc naturalne oświetlenie, podnieść lub obniżyć temperaturę wnętrza.

Do najpopularniejszych dekoracji okiennych należą oczywiście firany i zasłony, wykonane z całego szeregu materiałów, od naturalnego jedwabiu poprzez szyfon, satynę, aksamit do bawełny. Zarówno firany jak i zasłony umożliwiają nadanie wnętrzu wybranej kolorystyki, ponieważ występują w pełnej gamie barw, wykonane są z tkanin o różnej fakturze i gęstości splotu, co pozwala na idealne dobranie ich do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Wybierając firany lub zasłony nie możemy zapomnieć o wyborze odpowiedniego karnisza, który dopełni dekorację okienną, a jego ozdobne części (wsporniki, kółka) będą cieszyły oko domowników i gości.

Coraz większą popularnością na rynku cieszą się również różnego typu rolety, szczególnie wewnętrzne, także dostępne w wielu gatunkach, wzorach i kolorach, łatwe w utrzymaniu i montażu i niezwykle funkcjonalne. Kolor i wzór rolety może kształtować klimat pomieszczenia, a jednocześnie zabezpieczać użytkownika przed niepożądanymi wpływami z zewnątrz (nadmierne nasłonecznienie czy zbyt wysoka temperatura). Łatwo więc zauważyć, że dekoracja okienna, oprócz walorów estetycznych, spełnia bardzo ważną rolę użytkową, czyniącą codzienne życie dużo wygodniejszym i przyjaznym.

Ciekawe artykuły:

Back to Top