Architektura i NieruchomościDrzwi wewnętrzne – otwarty temat w projektowaniu wnętrz

Drzwi wewnętrzne – otwarty temat w projektowaniu wnętrz

by

Wydawałoby się, że nic prostszego, niż kupić drzwi wewnętrzne do naszego domu czy mieszkania. Sklepów oferujących drzwi zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne jest na rynku ogromna ilość. Podobnie i wybór producentów jest przeogromny.

Jak to jednak w życiu bywa, to właśnie ta przeogromna ilość rozwiązań powoduje, że tak trudno wybrać drzwi, które odpowiadały by nam w stu procentach.

W wyborze pomaga oczywiście architektura wnętrz – w końcu na tym między innymi projektowanie wnętrz polega, by móc mądrze doradzić inwestorowi.

Pierwsze zadanie, jakie stoi przed nami przy wyborze drzwi, to określenie budżetu, którym dysponujemy. Łączna kwota, którą wydamy, może być dość wysoka. W przeciętnej wielkosci domu, nawet przy tendencji do otwierania przestrzeni mieszkalnej i łączenia pomieszczeń, potrzeba około 6-8 skrzydeł drzwiowych. Ponieważ na ogół wszystkie pochodzą z jednej serii tego samego producenta, jednostkowa cena skrzydła gra dużą rolę w ostatecznym budżecie.

Drzwi wewnętrzne niższej półki cenowej oferuje np. firma Classen. Są to z reguły wzory nowoczesne, ale zdarzają się również bardziej klasyczne. Drzwi Classena można często kupić w budowlanych supermarketach. Ich jakość pozostawia sporo do życzenia, ale porównując z podobną półką cenową są naprawdę nieźle wykonane. Podstawowe skrzydła z ościeżnicą można kupić w cenie poniżej 500zł. Oczywiście są one foliowane, o okleinie naturalnej w tej cenie nie możemy marzyć.

W średniej półce cenowej, do 1000zł za skrzydło, mamy już dużo większy wybór. Drzwi w tej cenie oferują np. firmy DRE lub Pol-Skone lub Porta. Są to już drzwi w okleinie naturalnej, a więc oklejone warstwą prawdziwego szlachetnego drewna. Ich jakość wykonania jest wyższa, a wzornictwo niewątpliwie ciekawsze i bardziej urozmaicone.

Najdroższe drzwi mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Produkty z górnej półki oferują np. firmy DEWRO lub czeska firma Sapeli Są to drzwi wysokiej jakości, świetnie wykonane, które na pewno nie będą sprawiały kłopotów przez długie lata.

Dokonując wyboru, warto wiedzieć, że firmy kopiują od siebie wzory drzwi, i często w firmie oferującej tańsze produkty można kupić tak samo wyglądające drzwi w dużo korzystniejszej cenie. Najlepiej przed zakupem poradzić się architekta wnętrz, który doradzi, których produktów unikać, a które są godne polecenia.

Ciekawe artykuły:

Back to Top