BiuroOdzyskiwanie danych – jak odzyskać skasowane pliki?

Odzyskiwanie danych – jak odzyskać skasowane pliki?

by

Czasem przez przeoczenie, zwykłą niedbałość, awarię lub dopuszczenie do komputera osób trzecich możemy stracić ważne dla nas pliki. Wtedy z reguły wpadamy w panikę, szczególnie, gdy utracie uległy owoce naszej długotrwałej pracy. Na szczęście jest kilka sposobów na odzyskiwanie danych. Poniżej kilka wskazówek jak odzyskać skasowane pliki.

Profilaktyka lepsza niż leczenie

Jeżeli taka sytuacja jeszcze nas nie dotknęła, możemy zapobiec pojawieniu się jej w przyszłości. Warto archiwizować ważne pliki i foldery na zewnętrznych nośnikach. Lepiej od klasycznych płyt DVD i CD sprawdzą się przenośne dyski twarde i urządzenia typu pen-drive. Na ich korzyść przemawia fakt, że są znacznie trwalsze. Ich ceny również systematycznie spadają.

Zrób to sam

Utracone dane możemy odzyskać samodzielnie lub powierzyć to zadanie specjalistom. Istnieje szereg zarówno darmowych, jak i płatnych programów, które mogą być w tym pomocne. Do odzyskiwania danych z uszkodzonych płyt CD i dyskietek może przydać się darmowa aplikacja BulletProof File Copy, dostępna w polskiej wersji językowej. Do odzyskiwania plików z dysków twardych poleca się program EasyRecovery 6.10 Data Recovery. Możemy skorzystać z wersji testowej, żeby sprawdzić czy program radzi sobie z naszym problemem – jeśli chcemy na trwałe odzyskać pliki – musimy go kupić. Autorzy popularnej aplikacji do czyszczenia dysku CCleaner, przygotowali również darmowe narzędzie do odzyskiwania danych z twardych dysków, zarówno w systemach NTFS jak i FAT. Program Recuva firmy Piriform jest dostępny do darmowego pobrania. Jest to stosunkowo prosta aplikacja.

Gdy sami nie damy rady

Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z problemem, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W internecie ogłaszają się dziesiątki firm, które oferują pomoc. Niestety jeśli chodzi o tę opcję musimy się liczyć z dużym wydatkiem. Odzyskanie danych z dysku twardego w zależności od skali problemu kosztuje od 300 do 4000 zł.

Ciekawe artykuły:

Back to Top