Marek Zieleniewski ovbW jaki sposób funkcjonuje lokata bankowa?

W jaki sposób funkcjonuje lokata bankowa?

by

Lokaty bankowe są coraz częściej wybieraną inwestycją. Warto jednak wiedzieć jak ten produkt bankowy funkcjonuje.

Depozyt terminowy, czyli inaczej właśnie lokata bankowa to pieniądz przynoszący zysk. Najczęściej lokata jest liczona w dniach, latach lub też miesiącach. W momencie składania swoich pieniędzy w banku, ustalamy odpowiedni procent. Jak wytłumaczyć to prosto? Bank bierze od nas pożyczkę na określony czas i inwestuje nasze pieniądze. Zatem jak w przypadku każdej innej pożyczki dostajemy nie tylko to co pożyczyliśmy ale również odpowiednie „odsetki”.

Wyobrażenie o lokatach czasami jest zbyt wielkie. Na początku bank zamraża wpłacone pieniądze. Aby mieć z tego jakiś zysk, musimy potrzymać je na koncie znacznie dłużej. Wybierając lokatę bankową warto więc patrzeć nie tylko na atrakcyjne oprocentowanie ale również na to po jakim czasie będziemy mogli wypłacić swoje pieniądze. Najlepsze lokaty to nie takie w których będziemy mogli jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze ale takie, których oprocentowanie będzie najwyższe.

Oprocentowanie w skali do roku jest bardzo ważnym elementem każdej lokaty i zawsze podawane jest właśnie w takiej formie. Przykładowo, jeśli wpłacimy na swoją lokatę 1000 złotych z oprocentowaniem pięć procent w skali do roku, to po pół roku ( czyli 6 miesiącach) otrzymamy odsetki wynoszące 2,5 procent ( 25 złotych). Od odsetek musimy dodatkowo tak zwany „podatek Belki”. Jednak banki odliczają go już automatycznie.

Dopisywanie odsetek może być codzienne, miesięczne, kwartalne lub po konkretnie wyznaczonym terminie. Najlepsza lokata to taka, która będzie kapitalizować codziennie lub jak najczęściej. I jak powyżej podamy przykład: mamy 1000 złotych na półrocznej lokacie z oprocentowaniem 5 %. Kapitalizacja następuje równo co trzy miesiące. Zatem po trzech miesiącach do 1000 złotych doliczamy odsetki w wysokości 12,50 złotych ( 5% : 4 = 125%). Roczna kapitalizacja będzie dla nas znacznie mniej korzystna. Warto o tym pamiętać.

Najlepsza lokata bankowa – wybierz ofertę lokaty spełniającą Twoje oczekiwania!

Ciekawe artykuły:

Back to Top